12439047_175083186186205_6311048967503441061_n

Günümüzde geliştirilmiş Reformer aletleri; kendine özgü egzersiz programlarıyla, üzerinde yatarak, oturarak, diz üstünde ve ayakta durarak 500’den fazla hareketin yapılabildiği
çok daha geniş kapsamlı bir kullanım sunmaktadır.

Pilates Reformer, diğer pilates aletlerinin arasında en çok bilinen ve kullanılmakta olanıdır.
Üzerinde yatılan platform, hareket eden kızaklı bir bölümden oluşur, bu bölüm farklı zorluk dereceleri olan yaylarla desteklenir ve footbar dediğimiz genellikle ayakların dayandığı bölüme bağlanır.

Bu hareketli platform üzerinde omuzların dayanacağı omuz destek ünitesi bulunur. Bunun yanı sıra başın yerleşeceği bir ufak bölüm daha bulunmaktadır. Reformer aleti, üzerindeki yaylar, hareketli bantlar ve makara sistemiyle oldukça etkili ve kısa sürede sonuç veren bir egzersiz aracıdır.
Kişiyi sabitleyerek çalıştırmasının yanısıra, simetrik bir form vererek vücudun kendi ağırlığının kullanıldığı çeşitli derecelerdeki direnç egzersizleriyle derslerden hızlı verim alınmasını sağlamaktadır.
Yayların oluşturduğu direnç, vücut ağırlığıyla birleşir ve bu da zorluk derecelerinin belirlenmesine olanak sağlar. Reformer aleti kişinin vücut yapısındaki engeller (bazı kasların kısalığı ve esnek olmayışı gibi) boy ve benzeri faktörler göz önüne alınarak kişiye göre ayarlanmaya elverişli şekilde tasarlanmıştır. Bu durumda pek çok farklı vücut yapısındaki insanla doğru ve kişiye özel reformer dersleri yapılabilmektedir.
Reformer üzerinde egzersiz yaparken, amaç güç kazanmak, vücudu kendi sınırları içinde doğru şekilde esnetmek, denge merkezini, postür bozukluklarını düzeltmek ve bu sırada doğru nefes, doğru tempo, odaklanma ve akıcı hareket ilkelerine sadık kalmaktır.
Derslerde dengeli bir bütünlük olmalıdır; çünkü amaç sadece belirli kas gruplarını şişirmek ya da büyütmek değil, esnetip uzatarak kuvvetlendirmektir.
Pilates egzersizlerinin tümünde ve reformer egzersizlerinde amaç tüm vücudu çalıştırmaktır.
Bazen reformer üzerinde yapılan egzersizlerde dışarıdan bakıldığında sadece bir kas grubuna yönelik bir çalışma yapılıyor izlenimi alınabilir, ancak bu alet üzerinde yapılan hareketler diğer bir çok egzersiz branşında tercih edildiği gibi sadece belli başlı kas gruplarını çalıştırmayı hedeflemez. Egzersiz yapan kişi Reformerın yaylı ve makaralı sistemiyle çalışırken bantları itip çekme esnasında vücudun kuvvet merkezini kullanır, dolayısıyla
aslında kollarıyla bantları çekerken ya da bacaklarıyla footbarı iterken sadece tek bir kas grubuna yüklenmemiş olur. Vücuttaki tüm kas grupları aynı anda ve hemen hemen eşit düzeyde çalışır ve güçlenir. Bu, reformer aletini diğer egzersiz aletlerinden ayıran en önemli özelliktir. Aslında aynı temel prensip sadece reformer için değil diğer tüm pilates aletleri ve matwork ekipmanları ile yapılan matwork egzersizleri için de geçerlidir.
Reformer aleti, özellikle yatarak uygulanan hareketlerde yer çekiminin etkisini azalttığı için kişinin daha rahat hareket etmesini sağlar. Egzersizlerin vücut ağırlığı kullanılarak yapılmasına karşın reformer aletinin tasarımındaki olağanüstü hesaplamalar sayesinde kaslar güçlenir ama bu esnada eklemlere yük binmesine de engel olunur.12670476_193742087653648_6306988732416391089_n